"Vigyázzatok, hogy senki félre ne vezessen benneteket bölcselkedéssel és hamis tanítással, ami emberi hagyományokon és világi elemeken alapszik, nem pedig Krisztuson." [Kol 2,8]

2013. szeptember 14., szombat

Mesterséges megtermékenyítés: nagyobb az értelmi fogyatékosság és az autizmus kockázata

Svéd, francia, amerikai, kanadai, brit kutatási eredmények igazolják, hogy mesterségesen fogant csecsemőknél nagyobb a születési rendellenességek és genetikai betegségek esélye. Egy átfogó svéd kutatás eredményei szerint az intracitoplazmatikus spermiuminjekció (ICSI) nevű mesterséges megtermékenyítési eljárással fogant gyermekeknél 51 százalékkal magasabb az értelmi fogyatékosság (70 alatti IQ) kockázata. A módszer alkalmazásakor – elsősorban apai terméketlenség esetén – az ondósejtet közvetlenül a petesejtbe juttatják. A két és fél millió születési adatot felhasználó kutatás az autizmus kockázatát is valamivel magasabbnak találta az ICSI-eljárással fogant ikrek és hármasikrek esetében.


A kutatást végző szakemberek rámutatnak: noha a kockázatnövekedés statisztikailag jelentős, a valóságban viszonylag kis számokról van szó: százezerből 92 (0,092%), illetve 62 (0,062%) gyermek érintett. A tanulmányt közlő, Journal of American Medical Association című amerikai orvosi folyóirat szerkesztőségi cikke megjegyzi, hogy a lombikeljárásokat (IVF) általánosságban „koraszülések, alacsony születési súlyok, kórházi ápolás és újszülötthalálozások” kísérik, és „magasabb a születési rendellenességek kockázata”.  

2012 októberében kaliforniai szakértők tették közzé kutatásuk eredményeit, melyek szerint a lombikeljárással fogant gyermekeknél 1,25-ször nagyobb a genetikai betegség valószínűsége, mint a természetes úton fogant gyermekeknél.

Egy tavaly májusban megjelent tanulmány hasonló következtetésekre jutott. A kutatók a mesterséges megtermékenyítési eljárással fogantak esetén 8,3 százalékosnak találták születési rendellenességek kockázatát, míg természetes úton fogant gyermekeknél csupán 5,8 százalékosnak. Ez a tanulmány is megállapította, hogy ICSI-beavatkozás esetén magasabb a születési rendellenességek előfordulási kockázata, mint a többi mesterséges megtermékenyítési módszernél (ICSI esetében 9,9%, hagyományosabb lombikeljárásoknál 7,2%).  

A témában az egyik legátfogóbb, 2010-es francia kutatás szerint az orvosilag asszisztált reproduktív technológiák kétszeresére növelik a torzszülöttség kockázatát: a termékenységi kezelés után született gyermekeknek több mint 4%-a született deformitással, szemben az általános népességben előforduló 2-3%-kal.

A Torontói Egyetem genetikusa, Dr. Rosanna Weksberg szerint a lombikbabáknál akár tízszeres is lehet a ritka örökletes betegségek előfordulási valószínűsége; ezért a szakember további vizsgálatokat szorgalmaz. A brit kormány Emberi Termékenységi és Embriológiai Hatósága pedig 2009-ben arra figyelmeztetett, hogy lombikbabák esetében 30 százalékkal nagyobb a genetikai rendellenességek valószínűsége – írja a LifeSiteNews.

Forrás: Magyar Kurír (mk)

Kyrie Eleison, Kyrie Eleison, Kyrie Eleison 

Apologéta: mai posztomban két dologra szeretnék rávilágítani.
Az első, amit minden lehetséges esetben kifejtek, hogy az isteni műbe történő beavatkozás olyan kockázatokat rejt magában, amit emberi ésszel nehéz felfogni és megérteni. Az ember mindig azt hiszi, hogy a tudás fájáról szakítottan  "Az Úristen parancsot adott az embernek: 'A kert minden fájáról ehetsz. De a jó és rossz tudás fájáról ne egyél, mert amely napon eszel róla, meghalsz.'” [Ter 2,16-17] feléri Istent és az Ő képességeit. A fenti cikk pontosan ezt mutatja be nekünk. Megpróbál az ember mesterségesen életet teremteni, de nem sikerül. Legalább is nem úgy ahogyan Istennek.
A másik dolog amire szeretnék rávilágítani, a számok és a statisztika. Igaz soha nem volt erősségem a matematikai statisztika, de az egyetemen egyet nagyon megjegyeztem: 5% vagy nagyobb értékű eltérés már szignifikáns, azaz jelentős. Az 51% pedig kiemelkedően nagyon sok. Amikor arról beszélhetünk, hogy 51%-kal több az értelmi fogyatékossággal (70-s IQ alatt 51-ig: "Az egyének 70-s IQ alatti értékekkel megbirkóznak a kisegítő iskolával, ha valaki időt és erőt szán rájuk. Képesek saját magukkal törődni, megbirkóznak a mindennapi teendővel. Könnyű mentális retardációról (debilitás) van szó. A népességben  7% találhatjuk." [Wikipédia]) születettek száma, akkor a szakemberek arról beszélnek, hogy bár statisztikailag jelentős a veszély, de a valóságban kis számokról beszélünk. Én azt mondom, hogy ITT emberekről - gyermekekről - beszélünk és nem egy gyártástechnológiai termékről és annak selejt változatáról.
Természetesen tudom, hogy egy nőnek, vagy házaspárnak nehezen vagy sehogy nem lehet megmagyarázni, hogy Isten terve az esetükben nem a gyermekáldás volt, ők mégis vágynak rá, mintha valami termék lenne. Láttam amikor egy barátoméknál - késői házasság - megfogant a trónörökös, megszületett, majd kb. egy hónap múlva exitált a baba. Az édesanya egy mélyen hívő katolikus volt és most is az, de nehezen értette meg, hogy valószínűleg Istennek terve volt a csecsemővel, ezért hívta vissza a mennyek országába. Igaz ez nem a mesterséges megtermékenyítésről szólt esetükben, csak a vágyak be nem teljesüléséről.