"Vigyázzatok, hogy senki félre ne vezessen benneteket bölcselkedéssel és hamis tanítással, ami emberi hagyományokon és világi elemeken alapszik, nem pedig Krisztuson." [Kol 2,8]

2014. január 12., vasárnap

A pápa befogadná a házasságon kívüli gyerekeket

Érdekes posztra leltem egy liberális oldalon. Hogy miből gondolom, liberális? Nagyon egyszerű a kérdésre válaszolni. Ugyanis a kérdéskör megközelítésének és megítélésének a módjáról, illetve a teljes ismeret hiányról. Mármint a katolikus katekizmus ismeretének a hiányárál. Na meg arról, hogy Bergogliot olyan szinten dicsőíti, hogy az már ... Inkább be se fejezem a a mondatot.
Ezek az Istentelen, liberálisok azt hiszik, hogy egy szentség kiszolgáltatása úgy működik, mint egy bevásárlóközpont. Bemegyek és a polcról leveszem a terméket. Bemegyek a plébános vagy a püspökhöz, hogy keresztelje meg a gyermekemet.

Mintha a keresztség annyit jelentene, hogy a gyermek vagy keresztelendő fejáre öntöm a vizet, oszt Jónapot (Buongiorno ahogyan Bergoglio mondaná, mint megválasztásakor az erkélyen). Hát kedves elvtársak, liberálisok, entikeresztények nem így van. A keresztség azon kívül, hogy eltörli az áteredő bűnt valamint az addig elkövetett bűnöket, egy beiktatás az egyházba, ami által Isten teremtményéből Isten gyermeke lesz a megkeresztelt.

Évekkel ezelőtt szem és fültanúja voltam a plébániánkon egy hasonló esetnek: megjelent egy hölgy és azt kérte a plébánosomtól, hogy keresztelje meg a gyermekét. Plébánosom az előző bekezdésben leírtakat hozta a tudtára, kiegészítve azzal, hogy a keresztséggel az is jár, hogy az egyház előírja a gyermek katolikus módon való nevelését. Ha a szülő nem gyakorló katolikus, ráadásul kereszteletlen szülőktől vagy házasságon kívül született a gyermek, akkor milyen alapon vélelmezze azt Egyház, hogy a megkeresztelt gyermeket katolikus módon fogja felnevelni.

A fenti példához még hozzátartozik érdekességként, hogy amikor a plébánosom a hölgy tudtára adta - ugyanis végig abból az alapállásból "követelőzött", hogy a gyermeke "Isten gyermeke" - gyermeke csak Isten teremtménye addig amíg nincs megkeresztelve, szinte hisztériásan próbálta kikérni magának.

Alapvetően nem az a baj, hogy beiktatjuk-e az Egyházba a keresztség által egy házasságon kívül született gyermeket - ez nem lehet egyébként vita tárgya -, hanem az a baj, ha a keresztvízet úgy használjuk mint az itatóvályúban a marhák elé öntött vizet. Megkereszteli az Egyház a törvénytelen (házasságon kívül született) gyermeket is, de a szülő aki kéri a keresztséget - és eddig nem gyakorolta a hitét -, az kezdjen el járni katekizmusra és szentmisére, majd amikor elér oda, hogy már pontosan tudja - és akarja - mi a keresztség és Egyház, akkor majd megkeresztelik a gyermeket, mert vélelmezhetően katolikus módon lesz nevelve. Ha keresztséget kérő szülő házastársi kapcsolatban él és lehetséges a szentségi házasság, akkor az Egyház elvárja, hogy rendezze a házasságát oly módon, hogy kéri a házasság szentségét.

Tehát: Bergoglio  a mostani kijelentésével ezt a kétezer éves tanítást és az Egyház hitét rombolja. Gyakorlatilag kétezer év pápaságát nullázza le a liberálisok és ateisták folyamatos dicsérete mellett. Én már ott tartok, ha Bergoglio dicséretét hallom a médiában, akkor tudom, hogy megint tett vagy mondott valamit, amivel az Egyház tekintélyét, tanítását rombolja - még lejjebb. Mintha ez lenne a feladata.

És akkor még nem is szóltam arról, hogy mi a "plébánosi ajánlás".  Ezt is oly módon próbálják kezelni, hogy kinyomtatok egy szöveget "otthon" a nyomtatóból, majd bemegyek a plébániára, hogy írja már alá a plébános úr és nyomjon rá egy pöcsétet. Ha valaki nem katolikus, vagy nincs megkeresztelve, vagy nem gyakorolja a hitét - nem él közösségben a plébánia a híveivel - az miért akar magának plébánosi ajánlást? Mert szükséges egy állás betöltéséhez, egy felvételhez? A plébánosi ajánlás azt jelenti, hogy a plébános garanciát vállal arra, hogy a kérő személye katolikus, gyakorolja a vallását, és rendszeresen szentségekhez járul.

Apologéta





Pár órája már leírtam valahol az Internet tengerében az aforizmát: „A politikus az az ember, aki megnézi, hogy merre tartanak a tömegek, s az élükre áll.” Az előbb azonban ismét eszembe jutott a mondat, amikor Facebook-köröm egyik tagja közzétette a Mi canto es oración nevű honlapról Ferenc pápa szavait:

Gondoljatok bele, hogy egy nem házas asszony bemegy a templomba, s azt kéri, hogy kereszteljék meg a fiát. És az, aki éppen ott tartózkodik, azt válaszolja: nem lehet, mert maga nem házas. Figyeljük meg, hogy az az asszony, akinek volt bátorsága megtartani és megszülni gyermekét, mivel találkozik!
Zárt ajtóval! Ha így folytatjuk, nem teszünk semmi jót az emberekkel, Isten népével. (…) Aki közeledik az Egyházhoz, annak nyitott ajtóra kell találnia, nem pedig a hit ellenőrére. (…)


Jézus hét szentséget alapított, de mi ilyen magatartásokkal egy nyolcadikat találunk ki: a „lelkipásztori vám” szentségét – korholja az egyházfő az ő paptestvéreit. Ők persze mit sem tehetnek azokról a kemény előírásokról, amelyek két évezreden keresztül csiszolódtak ki, s amelyeket szinte beléjük égettek a szolgálatra készítésük éveiben.

De hát a pápa azért pápa, hogy megtegye az egyháza érdekében, ami már nem halogatható.

Ferenc pápa a Rómától távol eső Dél-Amerikából érkezett Ott talán jobban érzékelte, mint a Vatikán közvetlen bűvkörében serénykedők, hogy esetenként milyen megalázó, sőt kétségbeejtő próbáknak vettetnek alá a nyájba soha be nem kerültek, vagy az attól elkóboroltak. Szolgálata alatt nyilván sokakkal találkozott, akik nem részesültek különösebb vallásos nevelésben, nem vettek részt valamely plébánia életében, nem gyóntak, s nem áldoztak, de életük egy fordulópontján hirtelen szükségét érezték a lelki segítségnek. Esetleg épp az addig általuk mellőzött közösség támogatásának kérésére kényszerültek, ám elutasíttattak.

Aki itt, Magyarországon, akár csak közvetve, volt már hasonló helyzet részese – például egy rokonának azonos, főként más felekezetűvel való házasságkötése, házasságon kívüli gyermek megkeresztelése, továbbtanulási szándékhoz szükséges plébánosi ajánlás miatt – az is tudhatja, milyen ellentmondások feloldását szorgalmazza a pápa. Az az ember – Talán nem szentségtörés ez! –, akiről nagyon is el tudom képzelni, hogy ilyen helyzetekben mindig kereste és meg is találta a módját annak, miként lehetne kevésbé rigorózusan alkalmazni a szigorú szabályokat úgy, hogy az emberség Jézus által meghagyott intelmeinek is eleget tegyen.

Nincs hát mit csodálkozni azon, hogy éppen emberségéért ünneplik őt a Facebookon!

De van itt még más is! Történetesen az, hogy vallás és a hit, az egy dolog, de tetszik, nem tetszik, az egyházszervezés politikai tevékenység! Márpedig, ha az egyház irányítása politikai feladat, a papi, még inkább a főpapi szolgálat tulajdonképpen politikusi foglalatosság.

A fenti idézeten kívül is sok jel utal arra, hogy Ferenc pápa ugyanúgy tudja ezt, ahogyan a legtöbb elődje tudta. Így aztán több mint kétezer éve – jóllehet gyakran csak az utolsó pillanatban – a legjelesebb katolikus egyházfők megtették azokat a lépéseket, amelyekkel sikerült beérniük, majd megelőzniük a már más irányba lódult tömegeket. Most is az történik, hogy a pápa láthatóan úgy akar cselekedni, hogy közös nevezőre hozhassa az egyház, s az ezt közvetlenül képviselő klérus és a hívek gyakran eltérő érdekeit. Ha ugyanis elődeinek e tekintetben óvatosabb magatartását követné, alighanem azt a közösséget gyengítené tovább, amelynek élére állíttatott.

Bizony mondom, politikusaink, köztük alaptörvényünk fogalmazói, tanulhatnának tőle!

Forrás:  bekialtas.blog.hu

Kyrie Eleison, Kyrie Eleison, Kyrie Eleison