Apologéta
32. rész - A liberalizmus fennmaradásának állandó okai a mai társadalomban
A liberalizmusba vezető lejtőkön kívül vannak még más, mondhatnók, állandó okok, amelyek e tévtant a mai társadalomban maradandóvá és tartóssá teszik, s amelyek miatt e tévtan kiirtása erkölcsileg szinte lehetetlen.
Emez állandó okok közé tartoznak elsősorban maguk az imént jelzett lejtők is, amelyek az embereket a liberalizmus fertőjébe viszik. A bölcselet azt tanítja: „Per quae res gignitur, per eadem et servatur et augetur." „Minden dolog annak köszöni fennmaradását és növekedését, ami keletkezését okozta." Ezeken kívül azonban vannak a liberalizmus fennmaradásának más különös okai is.
- Az erkölcsök romlottsága. A szabadkőművesség programjának eme pontját betű szerint végrehajtják. Színi előadások, könyvek, képek, a köz- és magánélet mind merő ocsmánysággal és tisztátalansággal vannak tele. Az eredmény kétségtelen: romlott erkölcsű nemzedéktől szükségképpen forradalmi nemzedék származik. íme, ezért iparkodik a liberalizmus a féktelen kicsapongás minden akadályát eltávolítani. Nagyon jól tudja, hogy az erkölcstelenség az ő malmára hajtja a vizet, hogy ez az ő apostola és természetszerű terjesztője.
- A hírlapirodalom. Megmérhetetlen a befolyás, amelyet a liberalizmus nagyszámú hírlapjaival mindenfelé gyakorol. E hírlapok - tetszik vagy nem tetszik - bizonyos liberális légkörrel veszik körül a polgárokat. A kereskedelem, a művészetek, az irodalom, a tudomány, a politika, a honi és a külföldi hírek, mindez a liberalizmus csatornáján megy keresztül, s következőleg bizonyos liberális szagot és színezetet nyer. Az ember öntudatlanul is liberálisan gondolkozik, beszél és cselekszik. Ez a megmételyezett levegő beszívásának káros hatása! A természeténél fogva jóhiszemű szegény nép minden aggodalom nélkül szívja magába e megrontott levegőt, szívja pedig a különféle komoly vagy mulattató jellegű versekből, prózából, képekből, nyilvános helyeken, a műhelyekben, vidéken, szóval mindenütt. A liberalizmus az ő oktatásával hatalmába ejtvén egyszer a népet, azóta egy pillanatra sem hagyja el. Működését, amint legott látni fogjuk, rendkívül megkönnyíti tanítványának, a népnek különös szellemi állapota.
- A vallási ügyekben majdnem általános járatlanság. A liberalizmus minden oldalról hamis mesterekkel vévén körül a népet, azon van, hogy lehetetlenné tegye neki az érintkezést azzal, aki egyedül volna képes szemeit megnyitni, t. i. az Egyházzal. Száz esztendő óta a liberalizmus minden törekvését arra irányítja, hogy az Egyház befolyását megsemmisítse, őt elhallgattassa, a néppel való érintkezését megakadályozza. Ez volt a célja (maguk a liberálisok is bevallották) a férfi- és női szerzetes-rendek feloszlatásának, ez a célja a katolikus oktatás elé gördített nehézségeknek és akadályoknak, ez a célja ama lázas törekvésnek, hogy a papságot nevetségessé tegyék, a varázsfényétől megfosszák. Az Egyház kezét a legfurfangosabb módokon annyira megkötötték, hogy szinte lehetetlen a liberális áramlattal szembeszállnia. A mai konkordátumok mindmegannyi béklyók, amelyek nem engedik, hogy szabadon mozoghasson. A népet a papságtól a gyűlöletnek, az előítéletnek és a rágalomnak mindinkább mélyebbre és szélesebbre vájt örvényével választják el. Ott tartunk, hogy honfitársaink nagy része, ámbár keresztény, semmivel sem ismeri jobban saját vallását, mint Mohamedét vagy Confuciusét. Még a hivatalos összeköttetést is meg akarják szüntetni a pap és a nép között, ezért hozzák be a polgári anyakönyveket, a polgári házasságot, a polgári temetéseket: mindennek az a nyilvánvaló célja, hogy az Egyház és a nép között minden kötelék szétszakíttassék. A tökéletes elválasztás programja, amelynek elveiben, eszközeiben és céljában vajmi könnyű felismerni az ördög kezét.
Talán még több okot is lehetne felhozni, ámde e könyv szűk korlátai nem engedik, hogy még többet is felsoroljunk, s különben is valamennyit úgysem lehetne itt el-számlálni.